Realitní poradenství

logoobr Poradna – v realitách jako doma

Nevíte si rady s prodejem nebo nákupem nemovitosti?
Bojíte se podepsat kupní nebo zprostředkovatelskou smlouvu?
Nejste si jisti prodejní či kupní cenou?
Nemáte dost finančních prostředků?

Nebojte se nás zeptat, my jsme v realitách jako doma a rádi vám zdarma poradíme, dokonce i v případě, že nejste naším klientem!

 • Zavolejte nám – pondělí - pátek od 9 do 16 hod: +420 734 204 302
 • Napište nám – kdykoliv na e-mail: [email protected]
 • Zastavte se za námi osobně – kdykoliv v naší kanceláři:

Novomlýnská 1373/5, Praha - Nové Město
Budeme se na vás těšit!

Ozvěte se nám a uvidíte, že společně najdeme odpověď na všechny vaše dotazy. Pokud si to budete přát, hladce vás provedeme celým procesem prodeje nebo koupě.

logoobr S čím vám poradíme a pomůžeme:

Realitní poradenství: prodej/koupě/pronájem

 • Posouzení reálné tržní ceny nemovitosti - zjištění prodejní ceny na základě realizovaných prodejů v dané lokalitě, spolupráce s certifikovaným odhadcem
 • Posouzení zprostředkovatelských smluv a rozsahu nabízených služeb
 • Posouzení na základě prohlídky nemovitosti
 • Kompletní fotodokumentace
 • Zajištění PENB (ze zákona povinného energetického průkazu)
 • Znalecký posudek

Finanční poradenstvíFotkyFoto_77431324_L

 • Refinancování (nahrazení stávajícího úvěru výhodnějším úvěrem)
 • Oddlužení
 • Financování při odkupu nemovitosti
 • Hypotéka / úvěr sjednání
 • Záloha na prodávanou nemovitost
 • Odkup nemovitosti
 • Řešení exekucí a dražeb

Projektové poradenství

 • Rekonstrukce a stavební práce
 • Design interiéru
 • Home staging (příprava nemovitosti na prodej)

Posouzení technického stavu nemovitosti

Právní služby: konzultace, poradenství a kompletní právní služby

 • vypracování veškerých smluv spojených s prodejem či nákupem nemovitosti
 • vklady na katastr

Často kladené dotazy

Jak vypovědět smlouvu s RK

Dobrý den, po rodičích prodávám dům a po telefonu se mi nabídla zájemkyně. Při návštěvě domu se z ní vyklubala zprostředkovatelka Bart-reality. Nevěděl jsem, co je to za společnost, a tak jsem podepsal výhradní zprostředkovatelskou smlouvu. Když jsem si pak o této firmě něco zjistil, jsem zděšen a chtěl bych smlouvu ihned vypovědět. Je tam tříměsíční výpovědní lhůta, ale netuším, co jim napsat ve výpovědi. Děkuji za odpověď. S pozdravem Novák R.

Dobrý den, o podobných praktikách některých realitních kanceláří jsem nedávno publikoval zde na stránkách Komory článek s názvem Falešní kupci a zoufalí makléři: http://www.realitnikomora.cz/tiskove-zpravy/Falesni-kupci-a-zoufali-makleri_139. Bohužel nemám k dispozici přímo vaši smlouvu a nedovedu tedy říci, jak jsou v ní vymezena ujednání o jednostranném vypovězení. Je důležité splnit všechny náležitosti výpovědi, které smlouva požaduje. Zejména způsob jejího doručení. Doporučuji výpověď zaslat doporučeným dopisem s dodejkou, abyste měl v ruce potvrzení o doručení. Buďte opatrný při nakládání s nemovitostí v době platnosti a účinnosti smlouvy. A po jejím ukončení pro jistotu požadujte od dotyčné RK potvrzení o skončení smluvního vztahu.
Oldřich Platil
člen dozorčí rady Realitní komory České republiky
koordinátor realitní poradny při RK ČR

Platit makléři ještě před schválením hypotéky?

Dobrý den, poprosila bych vás o radu. Chtěli jsme si s manželem koupit byt, dvakrát jsme se byli na nemovitost podívat. Řešili jsme financování přes finančního poradce. Udělal nám nabídku hypoték a začali jsme ji řešit. Paní makléřku jsme kontaktovali s tím, že máme o byt zájem. Byli jsme s ní dohodnuti na určité výši provize, kterou chtěla ještě tentýž den zaplatit, jinak by byla za jiných podmínek vyšší. Ptali jsme se, zda je provize, kterou požadovala, vratná, ale oznámila nám, že ne. Od koupi jsme byli nuceni odstoupit, protože jsme nechtěli danou provizi zaplatit předtím, než se za pár dní dozvíme, zda nám banka schválí hypotéku. Kdyby nám totiž hypotéku neschválila, provize by se nám nevrátila a neměli bychom ani byt, ani peníze za provizi. Je prosím normální, že provize je v takových případech nevratná a je požadována před schválením žádosti o hypotéku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, to, co ve své otázce nazýváte provizí, je spíše jakýsi rezervační poplatek. O provizi zde nemůže být řeč, protože obsah makléřovy práce, tj. zprostředkování obchodu, je naplněn až uzavřením předmětných smluv. Jakékoli účtování provize před uzavřením smlouvy kupní, případně smlouvy o budoucí smlouvě kupní je nepřípustné. Co se týká vrácení rezervačního poplatku v případě neschválení hypotečního úvěru, musím konstatovat, že vždy záleží na dohodě s realitní kanceláří. Pokud odmítají vaši podmínku, že chcete rezervační poplatek vrátit v případě, že vám nebude schválena hypotéka, pak je pro vás mnohem bezpečnější nejdříve předjednat hypotéku a až poté rezervovat nemovitost. A hlavně: Nenechte makléře, aby na vás vyvíjeli nátlak. Může to být velmi drahé rozhodnutí.

 

Je v ceně vždy zahrnuta provize RK?

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, zda je v pořádku a je běžnou praxí, když v ceně inzerované nemovitosti určené k prodeji není započtena provize realitní kanceláře. Setkal jsem se dokonce s případem, kdy v inzerci je cena dokonce uváděna s dovětkem, že se jedná o cenu včetně provize, ale při osobním jednání pak bylo oznámeno, že se provize musí ještě doplatit nad inzerovanou částku. To už zcela jistě v pořádku není a zavání to podvodem. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, realitní kanceláře se snaží uspět v obrovské konkurenci mnoha způsoby a souhlasím s vámi, že některé metody jsou tzv. „na hraně“. Co se týká cenotvorby, tak se praktikují dva modely. První, kdy je cena uvedena včetně provize a všech poplatků a kupujícího tedy už nemá co překvapit. A druhý, který zmiňujete, kdy je cena zveřejněna bez provize, jejíž výši se většinou dozvíte až na prohlídce. Tento druhý způsob používají většinou realitní kanceláře, které nemají nabídku ve výhradním (exkluzivním) zastoupení, a protože se tedy nabídka objevuje na internetu u více kanceláří, snaží se být cenově nejlákavější. Druhým motivem je, že se snaží provizi utajit před prodávajícím. Tak nebo tak je důležité, abyste po kontaktování makléře obdržel jasnou informaci o ceně i o případné provizi. Pokud v těchto věcech realitní makléř „mlží“, pryč od něj!

Musí prodávající zajistit PENB?

Dobrý den, je povinností prodávajícího-vlastníka bytové jednotky (dům je v SVJ) doložit ke kupní smlouvě „energetický štítek“? Novelu zákona mi vysvětlili tři advokáti a každý jinak. Nerada bych, aby se prodávající dostal do problémů, tak jak některá média varují – pokuty, neplatnost smlouvy… Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, u bytové jednotky lze PENB nahradit vyúčtováním dodávek všech energií za poslední tři roky.
Oldřich Platil

Co všechno by měl zařídit makléř

Dobrý den, po vyřízení pozůstalosti bych chtěla prodat byt přes RK. Jelikož nemám zkušenosti, ráda bych věděla, co vše musí makléř za provizi zařídit a jak by měla vypadat prodejní smlouva, abych nenaletěla. Děkuji, V. Balková

Dobrý den, rozsah služeb, které realitní kanceláře za svou provizi nabízejí, se liší a nikde není předepsáno, co vše byste měla za své peníze získat. Lze však říci, že profesionálně fungující realitní kancelář by vaši nemovitost měla nabídnout prostřednictvím nejnavštěvovanějších realitních serverů, dále v tištěných realitních magazínech, ale i konkrétním kupcům ze své databáze. Je nutné, aby se její makléři účastnili všech prohlídek a následných jednání s potenciálními kupci. Měli by vám umět vysvětlit kompletní průběh obchodu a všechny nástrahy s ním spojené. Měli by zajistit veškeré potřebné právní dokumenty související s převodem vlastnického práva k nemovitosti a tyto i doručit na katastrální úřad. Po dokončení obchodu by se měli zúčastnit předání nemovitosti a následně by měli převést dodávané energie na nového vlastníka. Dnes je běžným standardem také vypracování znaleckého posudku a daňového přiznání pro účely odvodu daně z převodu nemovitosti. To je však pouze základní výčet služeb. Nezapomínejte i na vlastní subjektivní pocit z práce realitního makléře, na jeho vystupování a schopnost zodpovědět vaše dotazy.